Výskumníci v oblasti bezpečnosti našli v posledných 10 krajinách, ktoré sa pripojili k internetu, 35 záložných volebných systémov, čo ich podľa prvého hlásenia základnej dosky vystavilo riziku hackerstva alebo falšovania. Vedci tiež zistili, že volebné systémy sú za bránami firewall, ktoré by mohli byť nesprávne nakonfigurované alebo inak neisté.
Systémy sú vyrábané spoločnosťou Election Systems & Software, predponou spoločnosťou s hlasovacím právom v Spojených štátov. Firma ES&S povedala firme Motherboard, že systémy sa nepripájajú k „verejnému internetu“, čo organizácia uviedla pred výskumom. Niekoľko webov menovaných vedcami však bolo stiahnuté offline krátko po zverejnení zistení, čo naznačuje, že závery výskumníkov sú platné.
Nejde o prvé objavy týkajúce sa bezpečnostných postupov firmy ES and S v roku 2018 spoločnosť odhalila, že na niektorých hlasovacích strojoch nainštalovala softvér na vzdialený prístup od roku 2000 do roku 2006. Ani v správe sa nenašli dôkazy naznačujúce, že by sa manipulovalo so systémami alebo hlasovaním. Nezverejnené zraniteľné miesta však stále vyvolávajú nové otázky týkajúce sa bezpečnosti volebného systému USA.
Protichodné vyhlásenia ES and S sú obzvlášť znepokojujúce pri prípravách na americké voľby do roku 2020. Mnoho vládnych predstaviteľov varovalo, že volebné systémy sú ohrozené, ale líder väčšiny Senátu Mitch McConnell nepriniesol l hlasovaniu žiadny z navrhovaných zákonov na zlepšenie volebnej bezpečnosti.
A mnoho nových hlasovacích prístrojov, ktoré predáva, nedodržiava prísne bezpečnostné postupy potrebné na boj proti volebným zásahom. Nedávna správa od agentúry Associated Press zistila, že mnoho úplne nových volebných systémov v Pensylvánii, vrátane systémov vytvorených spoločnosťou ES, prevádzkuje systém Windows 7, ktorý už nebude začiatkom budúceho roka dostávať záplatky ani technickú podporu. V tomto okamihu bude firma Microsoft vyžadovať poplatok za aktualizácie.