Epidémia rýchla móda

V našich šatníkoch sa stále častejšie stretávame so zaujímavým nepomerom. Napriek rastúcemu času, ktorý strávime nakupovaním, si na ďalšiu sezónu ponecháme len približne polovicu kúskov. Buď sa nám odev rozpadol alebo sme už pri jeho nákupe uvažovali len s jednorázovým využitím.

oblečení
 
Epidémia rýchlej módy sa rýchlo šíri, značky ako H&M, Forever 21, Zara, Uniqlo či Mango sa predbiehajú v marketingových stratégiách, ako inšpirovať spotrebiteľa k pravidelnejším nákupom. Tento trend vyústil do ničivých následkov na životné prostredie. Rýchla móda v číslach znečistenia planéty predbehla ropný priemysel, a to skutočne znamená výkričník pre nás, spotrebiteľov.
 
Možností mimo rýchlu módu je nespočetne. Na trhu existuje obrovské množstvo cenovo dostupného udržateľného oblečenia. Ďalšími službami, na ktoré v hektickej dobe zabúdame sú krajčír či obuvník, ktorý sú schopní v krátkom čase vyriešiť akúkoľvek chybičku krásy a znaky opotrebenia. Týmto spôsobom nielen podporíme domáce remeselné dielne, ale aj predĺžime životnosť svojho obľúbeného módneho doplnku o nezanedbateľnú dobu.
 
Krajčírsku dielňu možno využiť aj v prípade, že si potrpíme na kvalitné látky a najmä šaty, ktoré konečne sadnú ako uliate. Žiadne schovávanie odstávajúcich ramien či zipsu pod sveter. Pre vintage typy, online obchody ponúkajú širokú škálu štýlov a prevedení, ktoré vyhovujú každému rozpočtu a vkusu.

klobouk
 
Množstvo neziskových organizácií, akou je napríklad Armáda spásy, sa venuje zberu oblečenia a jeho predaju. Za menej ako 1 euro za kus je možné nakúpiť výnimočné kusy, ktoré odlíšia od okolia. Módu má spotrebiteľ možnosť vnímať novými očami.
 
Navyše, v súčasnosti existujú aplikácie, ktoré sa zameriavajú na požičiavanie oblečenia. Sezónne módne výstrelky sa nám často rýchlo zunujú, no takouto cestou si ich možno do sýtosti užiť a potom ponúknuť niekomu, kto ich využije ďalej. Jednoduché, praktické, no najmä šetrné k životnému prostrediu.