Viete, čo všetko sa skrýva pod pojmom elektroinštalácia rodinných domov ? Ja som si myslela, že príde ujo s káblami na pleci, ponaťahuje ich, zapojí do rozvodnej skrinky a bude všetko hotové. Tak to ale nebolo, čo asi už tušíte. Na čo všetko sa teda pripraviť, keď sa plánujete zavádzať elektrinu do svojho rodinného domu?
Návrh a projekt elektroinštalácie
Najprv si musíte nájsť zodpovednú a profesionálnu firmu, ktorá sa venuje elektrikárskym prácam. V nej si necháte vypracovať návrh elektroinštalácie, v ktorom uvidíte, čo a ako bude vyzerať a hlavne i to, čo koľko bude stáť. Následne prichádza na rad projekt elektroinštalácie. Aký je medzi týmito dvoma vecami rozdiel? Návrh je akási predstava o tom, ako by všetko mohlo vyzerať a projekt je reálny papier, na ktorom je všetko podrobne naplánované, zakreslené a rozvrhnuté. To som vám vysvetlila naozaj veľmi po lopate a zjednodušene.
Zabezpečene materiálu a stavby
V rámci zabezpečenia materiálu a príprav na samotnej stavbe máte na výber dve možnosti. Prvou je to, že všetko necháte na firme, ktorú ste si na elektroinštaláciu vybrali. Tento spôsob vás môže síce stáť o trošku viac peňazí, no na druhej strane sa nebudete o nič starať a budete mať istotu, že počas prác nedôjde k problémom, ktoré vznikli na základe vzájomného nepochopenia sa. Hlavné proste je, aby ste pred tým, ako k vám prídu káble reálne zavádzať, mali všetko dokonale pripravené.
Ťahanie rozvodov už nie je vaša starosť
Na záver tohto všetkého prichádza na rad rozvod káblov v dome, ich zapojene do rozvodnej skrinky a prípadne i zapojenie elektrospotrebičov v domácnosti. Súčasťou elektrikárskych prác môže byť aj namontovanie zásuviek, čo je však už na vašej dohode. Za mňa určite odporúčam to, aby ste nechali urobiť všetko jednu firmu a naraz. Takto sa nemusíte o nič starať a záruka vám bude platiť na všetko, čo s elektrinou súvisí.