Parazity sú organizmy, ktoré by bez svojho hostiteľa neprežili. Preto sa ich úloha obživy odohráva v cudzích telách – aj pre to ich voláme cudzopasníky alebo parazity. Existujú aj rastlinné aj živočíšne parazity – na psíkoch sú známe napríklad blchy a najznámejším parazitom rastlín je imelo biele. Existujú aj parazity, ktoré vedia usporiadať poriadnu hostinu aj v ľudskom tele, a tých sa chceme čo najskôr zbaviť.
Pásomnica
Pásomnica patrí medzi najdlhších ľudských parazitov vôbec. Postihuje aj iné živočíchy a ťažko sa jej zbavuje. Jej rýchle rozmnožovanie je až neľudské – pri dosahovaní dĺžky niekoľkých metrov môže pri defekácii pásomnica z análneho otvoru vyliezať, no ona je v skutočnosti tak dlhá, že začne niekedy jednoducho vytŕčať. Akonáhle ju čokoľvek naruší alebo potiahne pásomnica začne do tela uvoľnovať svoje články, z ktorých sa onedlho vyvinú ďalšie. Kľúčovým poradenstvom je v tomto prípade operácia, pri ktorej človeka uspia do celkovej narkózy a prerežú oblasť tenkého čreva, kde pásomnica parazituje. Hostiteľ pásomníc sa pozná podľa rýchleho uberania hmotnosti, aj keď zje ako sa hovorí – „piate cez deviate“.
Hlísta
Hlísty si podľa mnohých novinárov dávajú do tela zámerne modelky a ženy, ktoré túžia po chudej postave. Možno je to klam, možno je to pravda, veď sú známe aj jedením odličovacích tampónov a popíjaní vody (efekt nafukovania v žalúdku). Hlístovce sa taktiež rýchlo rozmnožujú no nedorastajú do extrémnych dĺžok ako spomínané pásomnice. Ďalším rozdielom je, že sa ich do tela zmestí viacej a odbúravajú tiež mnoho vody. Dokážu prejsť celým tráviacim traktom, dostávajú sa do pečene aj obličiek – ich premnoženie môže dokonca spôsobiť aj smrť.
Mrle
Mrľa alebo škrkavka je drobný červ obývajúci hlavne hrubé črevo. V období rozmnožovania sa oplodnená samička presúva k análnemu otvoru a kladie na vnútorný zvierač tisíce vajíčok. Tie sa potom prenášajú aj vdýchnutím do pľúc alebo klasicky posteľnou a spodnou bielizňou.