V našej prírode nájdete desiatky až stovky liečivých bylín. Možno si hovoríte, že ch dobre nepoznáte. Samozrejme je veľmi dôležité, aby ste zbierali a konzumovali iba to, čím ste si na sto percent istí. Niektoré druhy však rozpoznáte veľmi jednoducho a navyše si ich ani nemáte s čím pomýliť.
- Púpavu pozná každý. S tým sa asi nedá nesúhlasiť. No a aj ona patrí medzi liečivé rastliny. pomáha pri tráviacich ťažkostiach, nechutenstve, anémii a vyčerpanosti. Môžete zbierať jej kvety, celú vňať a aj koreň.
- Čakanka obyčajná je ďalšia rastlinka, ktorú identifikujete veľmi jednoducho. kvietky rastú vždy na tvrdej vysokej stonke, akoby na striedačku. Majú belaso modrú farbu a veľmi nevýraznú vôňu. Natrafíte na ňu na lúkach i okrajoch ciest, alebo pri lese. Na podobným miestach nájdete aj zemežlč menšiu, ktorú si nemáte s čím pomýliť. Má malé, výrazne ružové kvietky. pretože sa vám zídu hlavne v zime. Okrem ich zdravotných účinkov, je čaj z nich nesmierne chutný.
- Materina dúška nerastie v blízkosti miest, ani ciest, za ňou si budete musieť zájsť o niečo ďalej. Vyskytuje sa hlavne na slnečných stráňach a lúkach. Pre svoj život potrebuje suchú pôdu a priame slnko, preto ju nehľadajte ani v lese.
- Podbeľ liečivý rastie skoro na jar, a to už v marci. V tejto dobe v podstate v prírode nenarazíte na takmer žiadne iné kvitnúce rastliny. Má žltú farbu a jeho stopka je pokrytá malými šupinami. Jediná rastlinka, s ktorou by ste si ho mohli teoreticky pomýliť je púpava, ktorá je však taktiež liečivá a navyše v tomto období kvitne len zriedka.
- Rebríček obyčajný, alebo ľudovo myší chvost rastie na hlavne na lúkach a v blízkosti lesných ciest. Potrebuje dostatok slnka, takže v lese rastie len neobvykle. Pri veľkej neopatrnosti si ho môžete zmýliť s druhmi rastlín z čeľade mrkvovité, ktoré sú poväčšine jedovaté. Je to napríklad rozpuk jedovatý, alebo bolehlav škvrnitý. Ak si však porovnáte obrázky týchto rastlín, pochopíte, že ak nemáte problémy so zrakom, len ťažko môže dôjsť k ich zámene.